Social Icons

twitterfacebookgoogle pluslinkedinrss feedemail

neděle 1. září 2013

Najväčší príbeh prežitia v Antarktíde

Takmer pred 100 rokmi sa  prieskumníkovi a polárnikovi Ernestovi Shackletonovi podarilo prežiť legendárnu Antarktickú výpravu.
Teraz sa tím oddaných dobrodruhov rozhodol, na čele s vedúcim expedície austrálčanom Timom Jarvisom, vyplávať v replike člna a zopakovať Shackeltonovu impozantnú antarktickú záchrannú cestu.  Budú používať iba zariadenia a oblečenie, ktoré by mali dispozícii začiatkom 20. storočia. Doteraz sa túto plavbu nepodarilo zopakovať nikomu.
V roku 1916 sa britskému polárnikovi Ernestovi Shackletonovi  podarilo zachrániť celú jeho posádku po tom, čo uviazli v Antarktíde na takmer dva roky. Teraz, takmer o storočie neskôr, prieskumník  Tim Jarvis a jeho tím piatich dobrodruhov, vyplával v januári na plavbu s cieľom napodobniť Shackletonov epos prežitia, pomocou takmer presne rovnakého vybavenia a prídelov jedla.
Pôvodná cesta s názvom “Imperial Trans-Antarctic Expedition”, mala za cieľ pokúsiť sa prejsť Antarktídu a dosiahnuť južný pól s posádkou 27 mužov na svojej lodi, Endurance.
pribeh prezitia3Ale po menej ako mesiaci, teploty klesli tak dramaticky, že loď zamrzla v ľade a nakoniec sa potopila. Tak začala dlhá misia prežitia, považovaná mnohými za jednu z najúžasnejších záchranných ciest v histórii.
Potom, čo opustili loď a našli si útočište na nehostinných a vzdialených Elephant Island, Shackleton sa  iba s piatimi mužmi v malom otvorenom záchrannom člne vybral hľadať pomoc pre zvyšok svojej posádky.
Shackletonova cesta bola dlhá 800 míľ (1482 km) ľadového oceánu. Námorníci museli dva týždne vzdorovať extrémnemu chladu a 20 m vysokým vlnám. Potom ešte putovali 32 míľ pozdĺž hornatého ostrova aby našli životne dôležitú pomoc pre svoju posádku na veľrybárskej základni.
Pokusy zopakovať Shackletonovu záchrannú misiu boli vykonané aj predtým, no neúspešne. V mene autenticity sa bude posádka plaviť na replike pôvodného záchranného člna a používať len také zariadenia a prídely dostupné na začiatku 20. storočia.
“Nikomu sa nepodarilo urobiť to tak, ako to urobil Shackleton – s rovnakými rýchlostnými stupňami a na rovnakej lodi, “. povedal Jarvis, ktorý sa domnieva, že je to jeho najnáročnejšie expedície života
” túto cestu nemožno brať na ľahkú váhu, “dodal.
Jediné moderné úpravy na palube sú núdzové zariadenia a rádio. Okrem toho, posádka bude čeliť presne rovnakému utrpeniu ako ich predchodcovia. Spať budú na ručne šitých sobích kožiach, potravou bude koncentrovanú zmes tuku a bielkovín a samozrejme nezabúdajme na Shackletonovu najobľúbenejšiu whisky “Whyte & Mackay”.
Jarvis a jeho posádka práve opustili Elephant Island a teraz sa plavia južným oceánom v ich replike lode , drevenom záchrannom člne s dĺžkou len  6,85 m, veľkosťou typického minibusu.
„Teraz je dôležité aj určité množstvo šťastia, rovnako ako zručnosť posádky a samotná loď ” vysvetlil Jarvis, v rozhovore pred tým, ako odišiel do Antarktídy.
Motiváciou pre túto expedíciu bola z veľkej časti aj snaha o vzdanie holdu na počesť odvahy a statočnosti, aj keď to znamená riskovať život a zmrznuté končatiny a prekonávať niektoré obrovské problémy.
Člen tímu kapitán Nick Bubba sa zaujíma o technické problémy prevádzky zastaraných jácht.
“Loď nemá kýl, čo znamená, že sa môže ľahko prevrátiť. A pretože sa môžeme spoliehať len na navigáciu podľa hviezd, pri zatiahnutej oblohe budeme ťažko vedieť, kde sme,” povedal.
V najhoršom prípade ich bude musieť zachrániť moderná vlečná loď, ktorá ich bude nasledovať, ak by malo dôjsť ku katastrofe.  A na rozdiel od Shackletonových mužov, táto posádka nemusela stráviť viac ako 500 dní opustených v Antarktíde.
Polárny  historik dr. Lewis-Jones si myslí, že je to vynikajúci spôsob, ako oživiť záujem na začiatku 20. storočia o obdobie známe ako “hrdinská doba Antarktického prieskumu”. “Potrebujeme ľudí, ako je Tim Jarvis, ktorý oživujú históriu.  Každý, kto niekedy bol v Južnom oceáne vie, aká bola úžasná Shackletonova cesta, právom nazývaná eposom.
Mohli by ste sa plaviť po celom svete. Sila ľudskej vôle prežiť je silná a prípad Shackeltona je perfektným príkladom.
Tim Jarvis chce rovnako upozorniť na globálne otepľovanie, zmeny životného prostredia a klímy ovplyvňujúce Antarktídu od čias Shackletona.
“Jedným z kľúčových aspektov  je dôležitosť tímovej práce,” povedal Jarvis. “Musíme sa všetci spoločne snažiť v tomto dnešnom svete o prekonanie našich problémov.”

zdroj http://cestovanie-dovolenka.sk
cestovanie, dovolenka, informácie o krajinách a zaujímavých miestach
 Cestovateľský magazín plný exotiky a dobrodružstva.
 

Žádné komentáře:

Okomentovat